Służba funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego została uregulowana w ustawie z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego. W ustawie określono zasady nawiązywania stosunku służbowego, przebieg służby, korpusy i stopnie służbowe, obowiązki i prawa, uposażenie i inne świadczenia pieniężne oraz odpowiedzialność dyscyplinarną.
Funkcjonariuszem SWK albo SWW może zostać osoba która posiada obywatelstwo polskie, korzysta z pełni praw publicznych, wykazuje nieskazitelną postawę moralną, obywatelską i patriotyczną, dająca rękojmie zachowania tajemnicy, a także posiadająca co najmniej wykształcenie średnie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby. Przyjęcie kandydata do służby następuje po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego na które składa się przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej, a także ustalenie zdolności psychicznej i fizycznej. Przed podjęciem służby funkcjonariusz zobowiązany jest do złożenia przysięgi, której treśćzostała sformułowana w Ustawie. Każdy funkcjonariusz podlega okresowemu opiniowaniu służbowemu, w służbie przygotowawczej przeprowadzane jest raz na 6 miesięcy, natomiast w służbie stałej raz na 2 lata.
Ponadto Ustawa przyznaje funkcjonariuszom w stałej służbie prawo do lokalu mieszkalnego w miejscowości, której pełni służbę lub w miejscowości pobliskiej. Uposażenie funkcjonariusza składa się z uposażenia zasadniczego i dodatków z uposażenia takie jak dodatek za stopień, dodatek służbowy oraz dodatek uzasadniony szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby. Ponadto funkcjonariuszowi mogą być przyznane nagrody roczne, uznaniowe i zapomogi.