Poradnik prawny dla służb mundurowych

SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA

SOP – uposażenie i mieszkania funkcjonariuszy


Z dniem mianowania funkcjonariusza powstaje prawo do uposażenia, funkcjonariusz z tytułu pełnienia służby może otrzymać tylko jedno uposażenie określone w Ustawie z dnia 8 grudnia 2017 roku o Służbie Ochrony Państwa.

Uposażenie funkcjonariusza składa się z uposażenia zasadniczego oraz dodatków o charakterze stałym, takich jak dodatek specjalny i dodatek uzasadniony szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby. Wysokość dodatku specjalnego waha się pomiędzy 1% a 50% uposażenia zasadniczego i uzależniona jest od stopnia trudności, złożoności i sposobu realizacji zadań wykonywanych przez funkcjonariusza, efektów pracy funkcjonariusza, a także opinii służbowej poprzedzającej ustalenie wysokości dodatku specjalnego. Wysokość dodatku specjalnego funkcjonariusza, który otrzymał ocenę bardzo dobrą albo wzorową nie może być niższa niż 5% uposażenia zasadniczego. Wysokość dodatku uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby nie może przekroczyć 20% uposażenia zasadniczego. Uposażenie zasadnicze obejmuje uposażenie według stopnia i uposażenie według stanowiska służbowego, z uwzględnieniem wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat. Uposażenie jest płatne miesięcznie z góry w pierwszym dniu roboczym. Prawo do uposażenia ustaje z ostatnim dniem miesiąca, w którym funkcjonariusz został zwolniony ze służby, zmarł lub zaginął albo otrzymał urlop bez prawa do uposażenia.

Oprócz uposażenia funkcjonariuszowi przysługuje także prawo do lokalu mieszalnego w miejscowości, w której pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej, z uwzględnieniem liczby członków rodziny oraz ich uprawnień wynikających z przepisów odrębnych. Funkcjonariusz w służbie przygotowawczej może otrzymać tymczasową kwaterę. Członkowie rodziny, których uwzględnia się przy przydziale lokalu mieszkalnego są małżonek, dzieci własne lub małżonka, przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, pozostające na jego utrzymaniu, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 25. roku życia, a także rodzice funkcjonariusza i jego małżonka będący na jego wyłącznym utrzymaniu lub jeżeli ze względu na wiek, inwalidztwo albo inne okoliczności są niezdolni do wykonywania zatrudnienia, za rodziców uważa się również ojczyma i macochę oraz osoby przysposabiające.

SŁUŻBY MUNDUROWE
  • POLICJA

  • SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA

  • STRAŻ GRANICZNA

  • SŁUŻBA WIĘZIENNA

  • SŁUŻBY SPECJALNE

  • SŁUŻBA CELNA

  • SŁUŻBA LEŚNA

  • STRAŻ OCHRONY KOLEI

  • STRAŻ MIEJSKA

  • STRAŻ PORAŻNA