Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu można wycofać zgłoszenie wystąpienia ze służby bez zgody przełożonego. Dyspozycja ostatniego zdania art. 96 ust. 3b u.s.w. nie uzależnia wycofania zgłoszenia wystąpienia ze służby od zgody adresata tego zgłoszenia (przełożonego). Nie sposób zatem doszukiwać się powiązania art. 61 k.c. z art. 96 ust. 3b u.s.w. w tym zakresie (wyrok z dnia 6 listopada 2024 r. (IV SA/Po 695/24)
Wyrok zapadł w sytuacji w której skarżący w dniu 6 czerwca 2024 r. złożył Dyrektorowi Zakładu Karnego w K. raport dotyczący zwolnienia ze służby w Służbie Więziennej z dniem sporządzenia raportu.
Korzystając z uprawnienia określonego w art. 96 ust. 3a ustawy o Służbie Więziennej Dyrektor Zakładu Karnego w K. wskazał datę zwolnienia na dzień 14 czerwca 2024 r.
W dniu 11 czerwca 2024 r. kpr. skarżący złożył raport, w którym zadeklarował wycofanie raportu o zwolnienie go ze służby z uwagi na złożenie go pod wpływem presji, jaką wywierał na niego kierownik działu ochrony. Wskazał, że oświadczenie o zwolnieniu ze służby w dniu 6 czerwca 2024 r. złożył pod presją i z uwagi na zastraszania dot. tego, że jeśli się sam nie zwolni, to od jutra zostanie zawieszony i będzie otrzymywać 50% wynagrodzenia, a także odejdzie z opinią, przez którą nigdy nie znajdzie innej pracy.
Dyrektor Zakładu Karnego w K. w tym samym dniu rozpatrzył raport odmownie. Decyzja personalną nr (…) z dnia 12 czerwca 2024 r., znak (…) Dyrektor Zakładu Karnego w K. zwolnił kpr. skarżący. z dniem 14 czerwca 2024 r. ze służby w Służbie Więziennej w związku ze złożonym pisemnym zgłoszeniem wystąpienia ze służby.
Od decyzji powyższej w ustawowym terminie odwołanie złożył skarżący Odwołujący wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji personalnej i powołał się na wady oświadczenia woli wskazując, że raport o zwolnieniu napisał pod wpływem groźby. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej decyzją z dnia 9 lipca 2024 r., znak (…) utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Zakładu Karnego w K. z dnia 12 czerwca 2024 r. nr (…) o zwolnieniu ze służby funkcjonariusza.
Organ wskazał, że zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 2 Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, funkcjonariusza zwalnia się ze służby w przypadku pisemnego zgłoszenia wystąpienia ze służby. Zwolnienie ze służby na podstawie powołanego przepisu ma zatem charakter obligatoryjny, gdyż organ jest zobowiązany do zwolnienia funkcjonariusza, niezależnie od przyczyn złożenia przez niego oświadczenia o wystąpieniu ze służby.
Funkcjonariusz, składając raport o zwolnienie ze służby, złożył oświadczenie woli o wystąpieniu ze Służby Więziennej, które zostało skierowane do Dyrektora Zakładu Karnego w K. Z tych też względów, do takiego oświadczenia, o którym mowa w art. 96 ust. 1 pkt 2 ustawy o Służbie Więziennej, ma zastosowanie art. 61 Kodeksu cywilnego, zgodnie, z którym wywiera ono skutki prawne z chwilą, gdy dotarło do adresata w takiej formie, że mógł się on zapoznać z treścią tego oświadczenia. Odwołanie takiego oświadczenia woli jest skuteczne jedynie wówczas, gdy doszło do adresata jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. W świetle tej regulacji oświadczenie woli złożone drugiej stronie wiąże osobę, która oświadczenie takie złożyła. Może być ono skutecznie odwołane po tym jak doszło do wiadomości adresata tylko za jego zgodą. W niniejszej sprawie organ I instancji a więc organ uprawniony do wydania decyzji o zwolnieniu ze służby zgody takiej treści nie wyraził.