SOP – wymagania wobec kandydata i kwalifikacja

Zagadnienia pełnienia służby w Służbie Ochrony Państwa reguluje Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 roku o Służbie Ochrony Państwa. Artykuł 68 powyższej ustawy wyznacza warunki, które muszą spełnić kandydaci ubiegający się o dołączenie do SOP.

Służbę w SOP może pełnić osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, nieposzlakowaną opinię, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystająca z pełni praw publicznych, posiadająca co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacji uzbrojonej i gotowa podporządkować się dyscyplinie służbowej, dająca rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych, a także która nie pełniła służby zawodowej, nie pracowała lub nie była współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa.

Postępowanie kwalifikacyjne prowadzone jest na dwóch etapach. Pierwszy z nich obejmuje złożenie podania o przyjęcie do służby wraz z dokumentami potwierdzającymi wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe. Dodatkowo z kandydatem przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna, która ma pozwolić na ustalenie jego predyspozycji do służby w SOP.

W drugim etapie postępowania zawiera się test wiedzy kandydata, badania psychologiczne, test sprawności fizycznej. Dodatkowo sprawdzana jest prawdziwość danych zawartych w kwestionariuszu przez kandydata, ustalana jest zdolność fizyczna i psychiczna kandydata do służby na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej, a także przeprowadzane są badania psychofizyczne.

Informacje o Służbie Ochrony Państwa