Podstawy podwyższania emerytury policyjnej

by

Przepisy dotyczące zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służb takich jak Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczna, Straż Marszałkowska, Służba Ochrony Państwa, Państwowa Straż Pożarna, Służba Celno-Skarbowa czy Służba Więzienna, zostały określone w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym tychże służb.

Emerytura policyjna jest świadczeniem pieniężnym przysługującym funkcjonariuszowi służby objętej zakresem ustawy, który ma ustalone prawo do emerytury. Sytuacja taka ma miejsce, jeżeli organ emerytalny stwierdzi, że doszło do zwolnienia ze służby i zostały spełnione warunki nabycia prawa (posiadanie wymaganego okresu służby i okresów z nią równorzędnych). W następstwie dokonania niezbędnych ustaleń organ wydaje decyzję ustalającą wysokość przysługującego danej osobie świadczenia.

Uprawnienia emerytalne funkcjonariusz nabywa po upływie 15 lub 25 latach służby (obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z nią równorzędnych), w zależności od tego kiedy został do niej przyjęty po raz pierwszy. Obowiązujące obecnie przepisy różnicują więc sytuację funkcjonariuszy, uzależniając nabycie uprawnień emerytalnych od tego kiedy dana osoba rozpoczęła służbę.

Jeżeli po upływie określonego w przepisach czasu, z którym wiąże się nabycie uprawnień emerytalnych funkcjonariusz nie chce jeszcze przechodzić na emeryturę i czuje się na siłach, aby kontynuować służbę, to ma do tego prawo. Regulacje w takim przypadku przewidują możliwość podwyższenia przysługującego mu świadczenia emerytalnego z każdym kolejnym rokiem służby, niejako gratyfikując taki stan rzeczy. Podwyższenie emerytury ma miejsce także w innych sytuacjach przewidzianych w przepisach. Niektóre z podstaw podwyższenia emerytury zostały przedstawione w poniżej tabeli.

Nabycie uprawnień emerytalnychWysokość emeryturyWzrost za każdy dalszy rok służbyWzrost za każdy rok okresów składkowych poprzedzających służbę (max. 3 lata)Wzrost za każdy rok okresów składkowych ponad 3 lataWzrost za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbęPosiadanie w dniu zwolnienia ze służby co najmniej 25 lat służby
Służba przed 02.01.1999 r.15 lat służby40% podstawy wymiaru*+ 2,6% podstawy wymiaru+ 2,6% podstawy wymiaru+ 1,3% podstawy wymiaru+ 0,7% podstawy wymiaru
Przyjęcie do służby po 01.01.1999 r.
——-
Przyjęcie do służby po 01.01.1999 r. i przed 01.10.2003 r.
15 lat służby40% podstawy wymiaru*+ 2,6% podstawy wymiaru

——-
+ 1,3% podstawy wymiaru***
Przyjęcie do służby po 31.12.2012 r.25 lat służby60% podstawy wymiaru**+ 3% podstawy wymiaru

Do podstawy wymiaru emerytury po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej wlicza się ponadto świadczenia za długoletnią służbę.

*Postawę wymiaru emerytury stanowi uposażenie należne funkcjonariuszowi na ostatnim zajmowanym stanowisku w ostatnim miesiącu służby (z wyjątkiem Służby Celnej, Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Marszałkowskiej).

**Podstawę wymiaru emerytury dla wszystkich służb stanowi średnie uposażenie funkcjonariusza należne przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych, wybranych przez funkcjonariusza.

*** Za każdy rok poprzedzających służbę:

  • okresów składkowych;
  • okresów opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe po dniu 31 grudnia 1998 r. lub okresów nieopłacania składek z powodu przekroczenia w trakcie roku kalendarzowego kwoty rocznej podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia.

Emerytura podwyższana jest również o określony ustawowo procent podstawy jej wymiaru w sytuacji, w której funkcjonariusz pełnił służbę w szczególnych warunkach, których zamknięty katalog znajduje się w ustawie regulującej tę materię.

Wśród okoliczności stanowiących podstawę do podwyższenia emerytury znajduje się m.in. pełnienie służby w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu, pełnienie służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych (za każdy rozpoczęty miesiąc takiej służby), pełnienie służby bezpośrednio w charakterze nurków, płetwonurków oraz w zwalczaniu terroryzmu, pełnienie służby w charakterze skoczków spadochronowych i saperów, czy też w składzie personelu latającego na samolotach i śmigłowcach.

Emerytura może zostać podwyższona także w sytuacji, gdy inwalidztwo emeryta pozostaje w związku ze służbą oraz gdy danej osobie został przyznany Medal imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja.