Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych

by

10 czerwca 2022 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy oraz żołnierzy zawodowych. Zmiany dotyczą przede wszystkim zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury funkcjonariuszom oraz żołnierzom zawodowym. Nowe przepisy obejmują funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

Nowa ustawa umożliwia żołnierzom i wyżej wymienionym funkcjonariuszom zaliczenie do wysługi emerytalnej czasu pracy cywilnej, wykonywanej przed wstąpieniem do służby lub po zwolnieniu z niej, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy. Zmiana dotyczy jednak jedynie, tych którzy zostali przyjęci do służby po 1 stycznia 1999 roku, a przed 1 października 2003 roku oraz pełnią służbę przez co najmniej 25 lat. Jak wskazuje art. 15aa ust. 2 pkt. 5 ustawy wspomniane doliczenie będzie trwało do czasu osiągnięcia pełnej emerytury, czyli 75% podstawy jej wymiaru. Zgodnie z art. 15ab ustawy, wybór dotyczący sposobu doliczania do emerytury pracy cywilnej pozostanie jednak indywidualnym wyborem funkcjonariusza, który decydując się na przejście na emeryturę będzie mógł zdecydować o pozostaniu przy dawnym sposobie naliczania emerytury, tym samym zachowując prawo do dwóch emerytur (cywilnej i mundurowej).

Kolejne zmiany dotyczą jedynie służb podległych MSWiA, czyli Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa oraz Służby Więziennej. Zgodnie z nową ustawą, zawężone zostały przesłanki utraty prawa do tzw. świadczenia motywacyjnego ze względu na toczące się postępowanie karne. Od wejścia w życie ustawy, jedynie wszczęcie postępowania przeciwko funkcjonariuszowi w sprawie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe lub dyscyplinarne skutkować będzie utratą prawa do świadczenia. W praktyce oznacza to, że funkcjonariusze nie będą więcej pozbawiani świadczenia w przypadku wszczęcia przeciwko nim postępowań na przykład na skutek prywatnego aktu oskarżenia. Świadczenie motywacyjne wynosi na dzień dzisiejszy 1 500 zł po 25 latach służby i 2 500 zł powyżej 28 lat i 6 miesięcy.