Od 23 kwietnia 2022, gdy w życie weszła ustawa o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2022 r. poz. 2305), uległy zmianie zasady przenoszenia funkcjonariuszy innych służb mundurowych do Sił Zbrojnych. Obecnie funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego czy Centralnego Biura Antykorupcyjnego może zostać przeniesiony do dalszego pełnienia służby w ramach zawodowej służby wojskowej wyłącznie na własną prośbę, jeśli ma do tego predyspozycje. Jest to więc zasadnicza zmiana w stosunku do poprzednich przepisów, które wskazywały, że przeniesienie funkcjonariusza innej służby mundurowej do Sił Zbrojnych może nastąpić bez jego prośby, gdy przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych. Funkcjonariusza można było w poprzednim stanie prawnym powołać do służby kontraktowej, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – nawet do służby stałej.
Przepisy ustawy o obronie Ojczyzny oraz uchwalonego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie powoływania do zawodowej służby wojskowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1384), tak jak poprzednio obowiązujące regulacje, przewidują obowiązek uzyskania zgody Ministra Obrony Narodowej przed dokonaniem przeniesienia funkcjonariusza do Sił Zbrojnych. Obok dotychczasowego wymogu nowa regulacja wprowadziła jednak dodatkowo wymóg uzyskania drugiej zgody – ministra nadzorującego daną służbę, natomiast w przypadku funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu albo Centralnego Biura Antykorupcyjnego – Prezesa Rady Ministrów albo ministra powołanego w celu koordynowania działalności służb specjalnych.
W obecnym stanie prawnym prośbę o przeniesienie do dalszego pełnienia służby funkcjonariusz składa do Ministra Obrony Narodowej za pośrednictwem komórki organizacyjnej MON właściwej do spraw kadr. Przepisy nowego rozporządzenia wprost zezwalają na wskazanie przez funkcjonariusza preferowanego stanowiska służbowego, na którym chciałby pełnić zawodową służbę wojskową po przeniesieniu. Przed zmianami z 2022 r. funkcjonariusz zainteresowany pełnieniem zawodowej służby wojskowej zgłaszał się do wojskowego komendanta uzupełnień.