Uposażenie zasadnicze żołnierza zawodowego zależy od grupy zaszeregowania jego stanowiska służbowego oraz od wysługi lat. Na wysokość miesięcznej pensji żołnierza duży wpływ mają także dodatki do uposażenia.
Szczegółowe zasady przyznawania dodatków określa Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 grudnia 2016 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.
Przypomnijmy, że dodatkami do uposażenia zasadniczego są:
- specjalny
- służbowy
- za długoletnią służbę wojskową
- motywacyjny
- funkcyjny
- kompensacyjny
Rozporządzenie określa również sposób ustalania wysokości dodatków specjalnego i służbowego w ostatnim miesiącu pełnienia służby wojskowej. Żołnierze otrzymujący te dodatki mogą liczyć na korzystne traktowanie w kontekście ich emerytury.
Żołnierzowi zawodowemu, który otrzymuje dodatek specjalny lub służbowy o charakterze stałym, w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej dodatek ten przysługuje w pełnej wysokości – jeżeli żołnierz otrzymywał dodatek specjalny o charakterze stałym przez okres co najmniej 10 lat.
Dodatek przysługuje natomiast w wysokości 1/10 ostatnio pobranej kwoty dodatku specjalnego za każdy rok, w którym żołnierz otrzymywał dodatek specjalny o charakterze stałym – jeżeli żołnierz otrzymywał go przez okres krótszy niż 10 lat. Należy dodać, że okres przekraczający sześć miesięcy traktuje się jako pełny rok.
Wymaga podkreślenia, że w przypadku zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej wskutek ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej, w przypadku gdy utrata tej zdolności została spowodowana wypadkiem pozostającym w związku z pełnieniem służby lub chorobą powstałą w związku ze szczególnymi warunkami służby, w uposażeniu żołnierza za ostatni miesiąc pełnienia zawodowej służby wojskowej uwzględnia się pełną wysokość dodatku. To samo tyczy się żołnierza zawodowego, który zmarł, zaginął lub został uznany za zmarłego.
Natomiast żołnierzowi zawodowemu, który utracił prawo do otrzymywania dodatku specjalnego o charakterze stałym, w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej przysługuje dodatek specjalny w wysokości obowiązującej w dniu zwolnienia ze służby lub wygaśnięcia stosunku służbowego.