Łatwiejszy dostęp do broni palnej dla funkcjonariuszy służb mundurowych

by

Dnia 28 lipca 2023 r., na mocy ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, weszła w życie m.in. zmiana przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Nowe regulacje przewidują znaczne ułatwienie dostępu do broni palnej funkcjonariuszom służb mundurowych.

Nowy art. 3a wskazuje, że za ważną przyczynę posiadania broni dla pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej, osób i mienia uważa się także chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej. Na taką przesłankę mogą powołać się jednak jedynie funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wojskowego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Więziennej, funkcjonariusz innej państwowej formacji uzbrojonej oraz żołnierz zawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Aby skorzystać z takiego rozwiązania funkcjonariusz musi jednak posiadać przydzieloną mu broń służbową, z kolei osoba pełniąca terytorialną służbę wojskową musi mieć przydzieloną broń służbową od co najmniej 2 lat.

Ustawodawca wprowadzając wskazaną zmianę kierował się racjonalizacją przepisów dotyczących dostępu do broni palnej, która umożliwi stosunkowo szybkie, a bez dodatkowych kosztów państwa, wzmocnienie potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polski. Fakt posiadania przydzielonej broni służbowej wydaje się być uzasadnieniem dla okoliczności, w ramach której funkcjonariusze ubiegający się o pozwolenie na broń nie będą obowiązani do przedstawienia ważnej przyczyny jej posiadania. Obecnie niewykazanie zdaniem organów ważnej przyczyny przez zainteresowanego jest najczęstszym powodem odmowy wydania pozwolenia. Pełniona służba została więc w pewnym stopniu uznana za „ważną przyczynę posiadania broni”. W poprzednim stanie prawnym wolę posiadania pozwolenia na broń do celów ochrony osobistej można było motywować jedynie „stałym, realnym i ponadprzeciętnym zagrożeniem życia, zdrowia lub mienia”, co okazywało się niejednokrotnie bardzo trudne.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 18 ust. 4 ustawy o broni i amunicji, właściwy organ Policji może cofnąć pozwolenie na broń, jeżeli ustały okoliczności faktyczne, które stanowiły podstawę do jej wydania. Z racji tego, że okolicznością umożliwiającą uzyskanie pozwolenie jest w tym przypadku pełnienie służby, to po przejściu na zaopatrzenie emerytalne lub zwolnienie ze służby, bądź niewyrażenie chęci dalszego wzmacniania potencjału obronnego RP, pozwolenie będzie mogło zostać cofnięte.