Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. wprowadziła zmiany w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. W związku z tą nowelizacją emerytury dla funkcjonariuszy wymienionych służb wypłaca się na zmienionych warunkach.
Najbardziej widoczną ze zmian jest ta, że pracownicy mundurowi otrzymali prawo do emerytury po 25 latach służby bez konieczności ukończenia 55 roku życia. Do tej pory przepisy ustawy stanowiły, że emerytura przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby, który w dniu zwolnienia ma ukończone 55 lat i odsłużył co najmniej 25 lat w Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SOP, PSP, Służbie Celno-Skarbowej lub Służbie Więziennej. Po zmianie wymóg ten nie musi być spełniony.
Co więcej, po zmianach prawo do 100% płatnych nadgodzin otrzymali wszyscy funkcjonariusze służb. Obecnie funkcjonariuszy obowiązują półroczne okresy rozliczeniowe – w okresie rozliczeniowym będą mogli mieć czas wolny od służby albo po zakończeniu okresu rozliczeniowego wypłacona zostanie im rekompensata pieniężna.
Rekompensata ta będzie wynosić 1/172 miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym należnego na stanowisku zajmowanym w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego za każdą godzinę dodatkowego czasu służby.
Ponadto, dla funkcjonariuszy Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej zmienił się także sposób wyliczenia emerytury. Podstawę wymiaru stanowi teraz średnie uposażenie lub należne funkcjonariuszowi przez okres kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych przez funkcjonariusza. Nie uwzględnia się przy tym obniżenia uposażenia, gdy funkcjonariusz przebywał na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim czy urlopie rodzicielskim.
KS