Biuro Monitorowania Policji – projekt ustawy

by

W listopadzie 2020 r. w Sejmie złożono poselski projekt ustawy, który zakłada powołanie Biura Monitorowania Policji. Organ ten miałby stanowić niezależną jednostkę organizacyjną podporządkowaną Sejmowi.

Do zadań biura Monitorowania Policji należałoby między innymi rozpatrywanie skarg na działalność organów Policji, jej jednostek i funkcjonariuszy w zakresie w jakim dotyczy ona podstawowych zadań Policji oraz kontrolowanie działalności Policji.

Dyrektor Biura powoływany byłby bezwzględną większością głosów przez parlament za zgodą Senatu – również bezwzględną większością głosów. Kadencja dyrektora miałaby trwać cztery lata a możliwość jego odwołania wymagałoby większości kwalifikowanej 3/5 głosów w Sejmie. Taka osoba miałaby immunitet, więc nie mogłaby zostać zatrzymana. Zarówno dyrektor, jak i pozostali pracownicy Biura nie mogliby być pracownikami Policji ani innych służb mundurowych, co miałoby świadczyć o ich niezależności.

Biuro Monitorowania Policji miałoby podlegać Sejmowi i co roku składać sprawozdanie Ministrowi Spraw Wewnętrznych, Komendantowi Głównemu Policji i parlamentowi.

Projektodawcy uzasadniają projekt koniecznością kontrolowania służby funkcjonariuszy Policji przez zewnętrzny, niezależny i apolityczny organy.

Projekt został zaopiniowany przez ZG NSZZ Policjantów. Według związkowców powoływanie kolejnego organu nie daje żadnej gwarancji, że sprawy będą obiektywnie rozpatrzone i może ono stanowić przedmiot rozgrywek politycznych.

Projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych.